XIII audyt programu ''Doceń polskie'': o certyfikat starało się blisko 130 wyrobów

Niemal 130 produktów spożywczych różnego typu wzięło udział w XIII certyfikacji żywności zorganizowanej w ramach programu ''Doceń polskie''. W audycie, który odbył się 9 lipca w Krakowie uczestniczyły artykuły spożywcze ponad 60 firm z całego kraju. Loża Ekspertów programu oceniła produkty, przyznając im punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Godło ''Doceń polskie'' zostanie przyznane jedynie wyróżniającym się wyrobom. Wyniki audytu poznamy niebawem.

- W każdej certyfikacji biorą udział wyroby, które pozytywnie zaskakują mnie swoją wysoką jakością. Podczas tego audytu były to m.in. doskonałe cydry oraz wspaniała wołowina sezonowana, czyli produkty, które stanowią alternatywę dla win z południa Europy oraz argentyńskiej czy amerykańskiej wołowiny.  Dodatkowym argumentem na ich korzyść jest rozsądna cena, w pełni adekwatna do jakości tych produktów – mówi Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu ''Doceń polskie''. Mistrz kuchni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni to jeden z pięciu ekspertów, którzy w środę oceniali zgłoszone produkty. Wszyscy członkowie Loży mają długoletnie doświadczenie technologiczne w branży spożywczej. Jednym z ekspertów oceniających produkty spożywcze jest przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Każdy audyt jak w soczewce skupia bogactwo branży spożywczej. Celem certyfikacji organizowanych w ramach programu ''Doceń polskie'' nie jest jednak ukazanie oferty rodzimych producentów żywności, lecz wytypowanie najbardziej wartościowych produktów zasługujących na  uwagę konsumentów. Godło programu to rekomendacja dla osób szukających sprawdzonych, polskich wyrobów - podkreśla Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ''Doceń polskie''.

Zanim wyroby zostały zakwalifikowane do udziału w audycie, zweryfikowano ich pochodzenie. To istotny proces, gdyż godło programu ''Doceń polskie'' mogą ubiegać się wyłącznie produkty posiadające tzw. polski akcent. Określenie to wyraża związek artykułu spożywczego z naszym krajem; żywność dopuszczona do certyfikacji jest produkowana w Polsce, z rodzimych składników lub na podstawie tradycyjnej receptury.

Na uwagę zasługuje duża różnorodność ocenianych wyrobów. Podczas XIII audytu eksperci oceniali m.in. napoje, mięsa i wędliny, pieczywo, słodycze, owoce, przetwory, warzywa, a także miody, nabiał, dania gotowe, makarony i alkohole. O godło programu ubiegało się w sumie blisko 130 produktów z oferty ponad 60 wytwórców. Warto podkreślić, że producenci, których żywność oceniano reprezentują niemal wszystkie województwa, są to zarówno duże, ogólnopolskie marki, jak i małe, często rodzinne, firmy lokalne.

W audycie nie zabrakło firm, które już po raz drugi starały się o certyfikat programu. Godło nadawane jest na czas określony, stąd producent (który nadal chce promować swoje wyroby znakiem programu) jest zobowiązany dostarczyć wyrób do ponownej oceny. Powtórny udział w certyfikacji pozwala ekspertom przekonać się czy wytwórca utrzymał wysoką jakość i nadal zasługuje na wyróżnienie.
W minionej certyfikacji brały udział również produkty marki własnej. Wyroby te podlegają tym samym kryteriom, co pozostałe artykuły spożywcze. Najbardziej wartościowe z nich zdobywają certyfikat ''Doceń polskie – MARKI WŁASNE''.

Wszystkie produkty zostały indywidualnie ocenione przez każdego członka Loży Ekspertów. To właśnie do specjalistów należy decyzja czy dany artykuł zostanie uhonorowany certyfikatem. Warto podkreślić, że program nie jest konkursem - eksperci nie wybierają najlepszego produktu w danej kategorii, lecz rozsądzają czy konkretny wyrób spełnia kryteria programu i może zdobyć certyfikat ''Doceń polskie''. 
Jurorzy (nie konsultując się ze sobą) przyznali artykułom spożywczym noty za smak i wygląd, a także za stosunek ich jakości do ceny. Eksperci mają do dyspozycji dziesięciopunktową skalę ocen. Godło programu otrzymują tylko te wyroby, które zdobyły wysokie noty, tzn. uzyskały wynik końcowy (średnią arytmetyczną ocen za trzy aspekty) na poziomie co najmniej 7,5 punktu. Artykuły spożywcze, którym Loża przyznała maksymalne oceny zdobywają także tytuł TOP PRODUKT.
O prestiżu certyfikatu ''Doceń polskie'' świadczy m.in. honorowy patronat, którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął program.

Organizatorzy przedsięwzięcia zliczają punkty, które eksperci przyznali wyrobom. Wyniki XIII certyfikacji będą prezentowane na blogu programu, w zakładce Produkty z DP, z kolei charakterystyki nagrodzonych producentów będzie można znaleźć na stronie http://blog.docenpolskie.pl.




* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny "Doceń polskie"
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu "Doceń polskie" jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu "Doceń polskie" zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu "Doceń polskie" jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.


* * *
KONTAKT:

Ogólnopolski Program Promocyjny "Doceń polskie"

www.docenpolskie.pl

Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70